Popieram Kórnik

piątek, 25 października 2013

LISTA ZWERYFIKOWANYCH PROPOZYCJI- BUDŻET OBYWATELSKI GMINY KÓRNIK 2014.

Jest już lista zweryfikowanych propozycji, na które można głosować w konsultacjach BUDŻET OBYWATELSKI GMINY KÓRNIK 2014. Oto one:

1. Projekt oraz wykonanie chodnika na ul. Leśnej w Skrzynkach ok. 200 m.
OPIS ZADANIA: Zadanie polega na wykonaniu projektu dalszego odcinka chodnika ulicy Leśnej (do końca ulicy), następnie realizacji projektu i budowy chodnika do końca asfaltowej drogi (bez ujęcia płyt betonowych, tu poczekamy na zmianę nawietrzni tego odcinka drogi). Na chwilę obecną chodnik kończy się w ulicy Leśnej jego Kontynuacja do końca drogi asfaltowej przy której znajduje się przystanek dla autobusu szkolnego. Uzyskamy dzięki temu poprawę bezpieczeństwa dzieci wracających autobusem szkolnym.
UZASADNIENIE: Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osób poruszających się tym odcinkiem drogi zarówno pieszym (przy ulicy Leśnej znajduje się przystanek dla autobusu szkolnego) rowerzystom (bardzo dużo cyklistów pokonuje trasę Kórnik – Borówiec) osobom które trasę Kórnik – Borówiec – Mościenica traktują jako trasę rekreacyjną dla uprawiania nordic walking lub biegów. Bardzo duże znaczenie ma ta propozycja nie tylko dla mieszkańców Skrzynek ale całej Gminy.
KOSZT: 200.000,00 zł, Pomysłodawca: Beata Bruczyńska
2. Zagospodarowanie terenu sportu i rekreacji w Żernikach (dz. 22/19)
OPIS ZADANIA: Ogrodzenie terenu, wyrównanie terenu. Ogrodzenie działki pomoże na bezpieczną grę gdyż teren leży blisko rzeczki Kopla, gdzie można podczas gry wpaść lub piłka może odlecieć.
UZASADNIENIE: Modernizacja terenu położonego na dz. nr 22/19 umożliwi dzieciom i młodzieży, aktywnego uprawiania sportu i rozwoju fizycznego; popularyzację aktywnego stylu życia, a więc rodzinnych zawodów sportowych, weekendów ze sportem i turystyką. Dodam, iż w Żernikach jest spora grupa młodzieży, która musi korzystać z boiska w pobliskich wioskach.
KOSZT: 166.150,00 zł, Pomysłodawca: Daniel Kulza
3. Doprowadzenie mediów do działki sołeckiej w Skrzynkach, ul. Poznańska
OPIS ZADANIA: Zadanie polega na wykonaniu projektu przyłącza wodnego, gazowego energetycznego, projektu szamba.
UZASADNIENIE: Celem jest zaopatrzenie w przyłącza wodne, energetyczne, gazowe działki którą gmina Kórnik zakupiła celem przeznaczenia na grunt sołecki. Bez mediów na tej działce trudno jest zrobić cokolwiek, począwszy od nasadzeń czy budowy ogrodzenia itp. Czekaliśmy na grunt sołecki ponad 145 lat, teraz jak go mamy trudno jest rozpocząć jakiekolwiek prace przygotowujące grunt bez najpotrzebniejszych mediów.
KOSZT: 65.000,00 zł, Pomysłodawca: Teresa Kapusta
4. Remont ulicy os. Przylesie w Błażejewie, (os. Przylesie od numeru 14 do 62)
OPIS ZADANIA: Utwardzenie i wyrównanie ok. 300 m drogi gruntowej os. Przylesie od numeru 14 do 62, tak jak zostało to wykonane w 2013 roku na odcinku od numeru 1 do 12 - wymiana ziemi na kruszywo, zagęszczenie, utwardzenie i wyrównanie nawierzchni drogi.
UZASADNIENIE: Celem realizacji jest poprawa warunków dojazdu i dojścia do osiedla Przylesie oraz do nowo budowanych osiedli lawendowe pola i rodzinny zakątek. W tej chwili około 90% ruchu kołowego i pieszego rozpoczyna i kończy się w szeregowcach i przechodzi przez niewyremontowany, dziurawy odcinek, który jest trudny do przejechania samochodem i do przejścia pieszo, szczególnie w deszczowe dni. W przyszłym roku ruch ten jeszcze wzrośnie z chwilą oddania do użytku nowych budynków.
KOSZT: 85.000,00 zł, Pomysłodawca: Michał Rogozinski
5. Plaża miejska w Kórniku Plac Browarowy Kórnik (część działki 653/2)
OPIS ZADANIA: Plaża miejska (bez kąpieliska) teren wysypany piaskiem żwirowym z miejscami na leżaki, część przeznaczona na boisko do piłki siatkowej plażowej.
UZASADNIENIE: Plaża zostałaby wkomponowana w planowaną promenadę. Jedna trzecia plaży została zaplanowania jako naturalny teren porośnięte niską roślinnością trawiastą na miejsca piknikowe, wkomponowane między istniejące krzewy i drzewa. Pozostała część została wykonana jako plaża piaszczysta. Leżaki, parasole i piłki oraz opiekę nad plażą i mogli by zapewnić prywatni przedsiębiorcy, którym gmina wydzierżawiła by teren na prowadzenie wynajmu leżaków itp. lub zlecić kontrolę nad tym pracownikowi OSiR-u czy CSiR.
Miejsce wykonania plaży nie jest przypadkowe. Znajduje się w bezpośrednim centrum Kórnika, przy początku lub końcu (jak, kto woli) promenady gdzie wybudowany będzie taras widokowy, a miasto zyskuje to, co najcenniejsze: ludzi spędzających czas wolny w ścisłym centrum, a nie tylko kursujących pomiędzy prowentem i zamkiem.
Można też pomyśleć nie tylko o miłośnikach piłki siatkowej czy korzystających z kąpieli słonecznych, ale też o ich dzieciach – tuż obok plaży znajdować się może mały plac zabaw, gdzie milusińscy mogą miło spędzić czas.
W ciepłe długie letnie wieczory teren plaży miejskiej mógłby pełnić rolę kawiarenek, których brakuje na rynku, a zwolenników wieczornych spacerów nie brakuje.
Na miejscu obecnego budynku gmina mogła by postawić pawilony drewniane, (które wykorzystuje tylko w okresie przedświątecznym) pod wynajem osobą na cele wypożyczalni leżaków i hamaków, rowerów, punkty gastronomiczne, toalety.
KOSZT: 150.000,00 zł, Pomysłodawca: Krzysztof Napieralski
6. Modernizacja figurki kultu religijnego (Żerniki dz. 31/13)
OPIS ZADANIA: Wyremontowanie, ułożenie kostki brukowej wyrównanie terenu, nasadzenie trawy, choinek.
UZASADNIENIE: Figurka jest naszym miejscem kultu przy której odbywają się różne, ważne dla społeczeństwa adoracje.
KOSZT: 20.000,00 zł, Pomysłodawca: Jadwiga Wojciechowska
7. Wykonanie opaski z kostki brukowej - świetlica (Żerniki dz. 31/20)
OPIS ZADANIA: Wykonanie kostki brukowej sprawi, że teren będzie wyrównany z jednej strony jest taka kostka wykonana.
UZASADNIENIE: Wykonanie w/w zadania sprawi, że teren przy świetlicy wiejskiej będzie wyglądał estetycznie, będzie wyrównany teren.
KOSZT: 6.000,00 zł, Pomysłodawca: Sabina Bogusławska
8. Wykonanie miejsca piknikowego (Żerniki 31/22)
OPIS ZADANIA: Na terenie placu zabaw - zamontowanie 5 sz. ławeczek, dołożyć kostkę brukową, postawienie grilla oraz wiaty osłonowej przed deszczem
UZASADNIENIE: Wykonanie w/w przedsięwzięciu sprawi, iż mieszkańcy będą mieli miejsce na integrację i kulturę.
KOSZT: 22.000,00 zł, Pomysłodawca: Janina Kulza
9. Budowa muszli koncertowej (Żerniki 31/20)
OPIS ZADANIA: Ułożenie kostki brukowej budowa muszli koncertowej na terenie gminnym.
UZASADNIENIE: Wykonanie ma na celu wspomóc bardziej się integrować, zwiększyć atrakcję dla mieszkańców.
KOSZT: 46.000,00 zł, Pomysłodawca: Janina Szymczak
10. Budowa chodnika Kórnik - Bnin ul. Armii Krajowej i ul. Kościelna (lewa strona od krzyżówki z ul. Biernacką)
OPIS ZADANIA: Wymiana istniejącego chodnika pełnego nierówności - wyboje, przełomy wjazdowe, dziury itp. Efekt to bezpieczne przejście - wyeliminuje potknięcia i upadku – szczególnie osób starszych – potwierdza się także zdarzenia.
UZASADNIENIE: Ulica Armii Krajowej w ciągu drogi wojewódzkiej winna być m.in. reprezentacyjną ulicą Kórnika. Nowy chodnik wykonany z kostki brukowej poprawi efektywnie wygląd całej ulicy, pozwoli też na wymagane odśnieżanie chodników przez mieszkańców.
KOSZT: 140.000,00 zł, Pomysłodawca: Walerian Wójkiewicz
11. Budowa „siłowni pod chmurką” w Robakowie (okolica budowanej świetlicy (przy gimnazjum).
OPIS ZADANIA: Siłownia z przeznaczeniem dla osób dorosłych. Projekt w miarę możliwości można uzupełnić o plac zabaw dla dzieci: dzieci na plac, rodzice na siłownię ;-)
UZASADNIENIE:
Każda forma bezpłatnej aktywności ruchowej poprawia mieszkańcom zdrowie, kondycję i humor.
KOSZT: 42.026,64 zł Pomysłodawca: Maria Sójka-Bursztyn
12. Budowa dróg gminnych (z pasami na ścieżki rowerowe) w miejscowości Kamionki - prace wstępne (miejscowość Kamionki, wszystkie ulice będące własnością gminy).
OPIS ZADANIA: Zadanie obejmuje wszystkie początkowe prace konieczne do rozpoczęcia programu budowy dróg w miejscowości Kamionki, mieszczące się w limicie 500 000 zł na rok 2014. Szczegółowy opis zadania:
• wyznaczenie dróg (odcinków) objętych zadaniem, •wyznaczenie dróg, które będą zawierały pasy przeznaczone na ścieżki rowerowe,
• wyznaczenie miejsc w których przy ścieżkach rowerowych będą drogowskazy pokazujące kierunki do najważniejszych obiektów, osiedli, miejscowości i szlaków rowerowych (szkoła, Rogalin, Kórnik, Poznań, Szczytniki, BRR, KPR, RPP), • wyznaczenie miejsca parkingowego przy szkole na rowery, • wyznaczenie miejsc przy chodnikach w których znajdą się pojemniki na psie odpady (wraz z woreczkami), • przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami w sprawie rodzaju nawierzchni na poszczególnych osiedlach (asfalt/pozbruk), • przygotowanie harmonogramu prac zsynchronizowanego z harmonogramem prac kanalizacyjnych, • przygotowanie projektu technicznego budowy dróg, • przygotowanie specyfikacji przetargowej, • przeprowadzenie przetargu/przetargów,
• rozpoczęcie budowy pierwszych odcinków dróg.
UZASADNIENIE: Obecny stan dróg to największa udręka dla mieszkańców Kamionek. Drogi przypominają bardziej drogi dla czołgów niż dla samochodów osobowych. Wszelkie prace naprawcze robione są nieudolne. Po każdym równaniu już po pierwszym ulewnym deszczu drogi przypominają leje po bombach. Marnotrawione są wielkie pieniądze, a mieszkańcy nic z tego nie mają. Koniecznie jest wykonanie solidnych dróg, przy których przez 40 lat nie trzeba będzie nic robić. Obecny stan dróg uniemożliwia też bezpieczne poruszanie się dzieci na rowerach a ze względu na budowę szkoły przewiduję wzmożenie tego ruchu w miejscowości Kamionki i nie tylko. W miejscowości Kamionki z budżetu gminy w latach 2002-2012 nie wykonano żadnych większych prac. Jedynie co zrobiono to: • rządowy Orlik, • powiatową drogę (duży fragment uszkodzony), • prywatną kablówkę (TESAT).,
Z budżetu gminy nie zrobiono nic, albo rzucano jakieś ochłapy. Nasza miejscowość była dyskryminowana przez władze gminne. Najwyższy czas aby dotrzymały one składanych obietnic i rozpoczęły prace nad infrastrukturą w naszej miejscowości
KOSZT: 500.000,00 zł Pomysłodawca: Krzysztof Kukliński
UWAGA INWESTORA: Wybór dróg przeznaczonych do realizacji będzie zależny od harmonogramu prac związanych z budową sieci kanalizacji sanitarnej w Kamionkach (której inwestorem jest Aquanet S.A.). Ilość dróg wykonanych w ramach zadania zależeć będzie od wysokości nakładów jakie będą konieczne do poniesienia na poszczególne ulice. Łącznie nie więcej niż 500 tyś. zł..
13. Montaż lamp oświetleniowych Robakowo ul. Polna
OPIS ZADANIA: Montaż latarni oświetleniowych na odcinku od ulicy Szerokiej do Jaśminowej. Maksymalnie 3 lampy
UZASADNIENIE: Intensywna rozbudowa osiedli mieszkaniowych w pobliżu ulic Polna-Jaśminowa. Poprawiłoby to zmianę bezpieczeństwa mieszkańców.
KOSZT: 22.000,00 zł, Pomysłodawca: Ziemowit Nowak
14. Budowa sieci kanalizacyjnej Kórnik - Bnin ul. Radosna 14
OPIS ZADANIA: Wybudowanie sieci kanalizacyjnej na odcinku od ulicy Konarskiej do ulicy Radosnej. Odległość ok. 350 m, na chwilę obecną 6 odbiorców pozostałe działki w ciągłej rozbudowie co zwiększa ilość odbiorców w dalszym czasie.
UZASADNIENIE: Wybudowanie sieci kanalizacyjnej pozytywnie wpłynie na środowisko, ułatwi życie mieszkańcom, zmniejszy koszty życia codziennego, związanego z wywozem szamba, teren ulicy Radosnej jest w ciągłej rozbudowie. Plan Zagospodarowania przestrzennego przewiduje w tym miejscu powstanie kilkunastu domów jednorodzinnych.
KOSZT: 220.000,00 zł, Pomysłodawca: Maciej Grzegorczyk
UWAGA INWESTORA: Warunkiem wykonania inwestycji będzie uzyskanie pozytywnych warunków technicznych
15. Wykonanie oświetlenia ulicy Wrzosowej w Borówcu
OPIS ZADANIA: Należy zaprojektować i wykonać oświetlenie ulicy Wrzosowej w Borówcu. Należy zaplanować system oświetlenia, wybrać konkretny standard. Następnie należy wykonać projekt, i przeprowadzić realizację. Spodziewany wzrost bezpieczeństwa mieszkańców wsi.
UZASADNIENIE: Celem projektu jest podniesienie standardu wsi Borówiec oraz wzrost zadowolenia społecznego mieszkańców Gminy Kórnik poprzez wykonanie oświetlenia ulicznego, a szczególnie ułatwienie mieszkańcom ulicy Wrzosowej poruszania się po zmroku. Wykonanie oświetlenia wpłynie także na podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców wsi i posesji. Do oświetlenia ulicy należy zaprojektować lampy uliczne typowe dla małych podmiejskich osiedli. Można zaprojektować oprawy wykonane w technologii LED (niski pobór energii elektrycznej) emitujące oświetlenie ciepłe, świecące światłem rozproszonym, nieolśniewające mieszkańców posesji. Lampy należy montować pomiędzy posesjami w ilości zgodnej z normami oświetlenia lub wypracowaną praktyką. Nie projektować lamp ulicznych typowych dla oświetlenia drogowego. Projekt powinien nawiązywać do ujednolicenia systemów oświetlenia przynajmniej w poszczególnych częściach Borówca (np. rejon ul. Zapomnianej lub większych części wsi jak np. rejon ul. Poznańskiej, Szkolnej czy Głównej). Ulica Wrzosowa jest zamieszkana (24 z 30 działek) na całej długości i jest zupełnie pozbawiona nawet odległych źródeł światła. Ulicą o nierównej nawierzchni poruszają się osoby starsze oraz młodzież i dzieci w wieku szkolnym, w drodze do szkół i sklepów.
KOSZT: 80.000,00 zł, Pomysłodawca: Andrzej Kowalewski
16. Położenie chodnika na ul. Głównej w Dziećmierowie
OPIS ZADANIA: Budowa chodnika, wybranie ziemi, położenie pozbruku, chociaż po jednej stronie ulicy.
UZASADNIENIE: Dzieci idące do szkoły i ze szkoły idą jezdnią, ponieważ brak chodnika.
Wszyscy mieszkańcy idący do domów również idą jezdnią. Jest też sporo spacerowiczów, którzy również chodzą tą ulicą. Powyższe stwarza niebezpieczeństwo na jezdni dla ich uczestników.
KOSZT: 130.000,00 zł Pomysłodawca: Kazimiera Hypsior
17. Siłownia pod chmurką i plac zabaw dla dzieci w Kórniku obręb Bnin Droga Kalejska (Lokalizacja siłowni mogła by być w Kórniku przy ul. Lipowej 9 nr działki 515/1 jest to teren rekreacyjno-wypoczynkowy, zagospodarowany na boisko sportowe i plac zabaw dla dzieci, lub ul. Droga Kalejska nr dz. 674/2 jest to teren nie zagospodarowany. Właścicielami tych dwóch terenów jest Gmina Kórnik).
OPIS ZADANIA: Jeśli budowa siłowni pod chmurką miała by miejsce na Lipowej 9, należałoby odgrodzić kawałek placu na siłownię, ponieważ jest tam boisko sportowe i plac zabaw dla dzieci. Jeśli jednak siłownia pod chmurką miałaby powstać na działce przy Drodze Kalejskiej nr dz.674/2 to jest to teren niestety zachwaszczony i należałoby go najpierw uporządkować. Teren też musiałby być ogrodzony i oświetlony. Następnie przystąpić do zagospodarowania w siłownię i plac zabaw dla dzieci. Możnaby było zamontować takie urządzenia jak np: biegacz – piechur, rowerek treningowy, motylek – rozpiętki, drążek do podciągania, orbitrek, narty biegówki, podciąg nóg, twister, wahadło-surfem. Plac zabaw dla dzieci mógłby być wyposażony w następujące urządzenia: karuzele, drabinkę krzyżową ze ścianką wspinaczkową, piaskownica, huśtawkę.
UZASADNIENIE: Nie ma nic gorszego niż siedzący tryb życia, ale na szczęście zwiększa się świadomość na temat zdrowego stylu życia. Dziś już niemal wszyscy wiemy, jak ważna jest aktywność fizyczna. Doskonałym impulsem do zmian nawyków mogą być właśnie siłownie pod chmurką. Osoby, które z nich korzystają, zauważają, że to nie tylko sposób na zachowanie formy, ale też doskonały relaks. Doskonale uzupełniają też place zabaw, dzięki czemu rodzice również mają możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu, mając przy tym na oku swoje pociechy. Z siłowni pod chmurką mogą korzystać wszyscy bez względu na wiek. Bywalcy cenią sobie również to, że nie muszą kupować karnetu, jak na tradycyjne siłownie, a na ćwiczenia wybierają się w dogodnej dla siebie porze. Nic dziwnego, że chętnych na aktywność pod chmurką nie brakuje.
OPIS ZADANIA II: Remontowanie gotowych urządzeń w pobliżu szlaków spacerowych, biegowych, rowerowych.
UZASADNIENIE II: W częstych kontaktach z mieszkańcami osiedli wyrażali uwagi co do braku takich urządzeń na terenie Kórnika i Bnina
KOSZT: 110.000,00 zł, Pomysłodawca: Magdalena Bąkowska, Bogdan Wesołek (zadanie połączone)
UWAGA INWESTORA: jeden z wniosków wskazywał lokalizację siłowni również przy ul. Woźniaka w Kórniku (droga na OSiR), ze względu na ograniczone miejsce na tej trasie lokalizacja ta została wykreślona.
18. Budowa chodników ze ścieżkami rowerowymi na szlaku parafialnym Kamionki - Szczytniki – Koninko. Planowany przebieg inwestycji: Kamionki ul. Poznańska i ul. Mostowa dalej przez Szczytniki ul. Jeziorna i Koninko ul. Lazurowa oraz część Radiowej w kierunku Dziennikarskiej.
OPIS ZADANIA: Efektem realizacji projektu ma być uatrakcyjnienie turystyczne regionu dające możliwość bezpiecznego poruszania się pieszych, rowerzystów i zmotoryzowanych oraz powiązanie tej części regionu od strony Poznania z miastem Kórnik i pozostałą częścią naszej Gminy. Chodniki ze ścieżkami rowerowymi mają być wykonanie tylko po jednej (lewej jadąc i idąc od remizy OSP w Kamionkach) stronie dróg przelotowych przez Kamionki, Szczytniki i Koninko bezpośrednio po zakończeniu tam prac kanalizacyjnych. Ostateczne środki z BOGK 2014 mogą być racjonalnie wydane jeszcze w 2015r. po zakończeniu kanalizacji w całości do lipca 2015r.
UZASADNIENIE: Inwestycja ma zapewnić bezpieczny ruch pieszych oraz rowerzystów wyodrębniony
z wąskich i krętych dróg o mocno nasilonym ruchu pojazdów mechanicznych prowadzący do trasy katowickiej przez ten najbardziej obecnie zurbanizowany i mocno zasiedlony region Gminy Kórnik. Inwestycja ta rozwiąże kluczowe problemy komunikacyjne w zakresie bezpiecznego ruchu na głównych drogach komunikacyjnych zaznaczonego obszaru. Warto zainwestować 500 000PLN nawet na częściową lecz fachową realizację tego projektu ograniczając go choćby na początek do terenu bezpośredniego dojazdu i dojścia z trzech miejscowości gminy do nowej Parafii Kamionki. Można całą tą kwotę budżetu obywatelskiego potraktować jako uzupełnienie środków na inwestycję celową od dawna oczekiwaną nie tylko przez lokalne środowisko. Niestety inwestycja ta blokowana jest trwającym już dekadę opóźnieniem realizacji kanalizacji. Dodatkowo można wykorzystać do dofinansowania tej niezbędnej inwestycji także środki unijne. Drogi leśne i polne także zgodnie z wolą i życzeniem osiadłych tu mieszkańców mają zaś zachować swój dotychczasowy naturalny charakter. Dodatkowe tłumaczenie władz Gminy, że drogi przewidziane do modernizacji w tym projekcie są w obszarze odpowiedzialności Powiatu nie może odebrać nam szansy finansowania z Budżetu Obywatelskiego 2014 całej lub tylko częściowej inwestycji tak przez wielu Obywateli oczekiwanej i tylko w ten sposób możliwej w tak nieodległym terminie do realizacji. Inwestycja ta jest warta realizacji choćby miała przynieść efekt zachowania choćby jednego życia czy zdrowia uczestnika ruchu na niebezpiecznych drogach realizacji tego projektu w obecnym ich stanie. Życie, zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców muszą być zawsze priorytetem.
KOSZT: 500.000,00 zł Pomysłodawca: Andrzej Kaźmierczak
UWAGA INWESTORA: Realizacja zadania będzie prowadzona do kwoty 500 tyś. i zależna będzie od uzyskania zgody na lokalizację chodnika od właściciela drogi – Zarządu Dróg Powiatowych. Realizację zadania uzależnia się od możliwości posadowienia chodnika ze ścieżką w pasie drogowym.
19. Ścieżka pieszo - rowerowa łącząca Kamionki - Szczytniki - Koninko Koninko ul. Lazurowa, Szczytniki ul. Jeziorna, Kamionki ul. Mostowa
OPIS ZADANIA: Budowa ścieżki pieszo-rowerowej łączącej trzy wsie Kamionki – Szczytniki – Koninko. Wytyczenie przebiegu ścieżki pieszo rowerowej przy ul. Lazurowej w Koninku, ul. Jeziornej w Szczytnikach oraz ul. Mostowej w Kamionkach. Przygotowanie terenu i wykonanie ścieżki o nawierzchni żwirowej na odcinku ul. Mostowej w Kamionkach od ronda przy ul. Poznańskiej do ul. Wilczej 1700 metrów (etap I) oraz wykonanie ścieżki pieszo-rowerowej o nawierzchni asfaltowej na odcinku od ul. Wilczej w Kamionkach do ul. Radiowej w Koninku 1300 metrów (etap II). Mieszkańcy Naszej Gminy będą mogli swobodnie i bezpieczne poruszać się pieszo i rowerem między przyległymi miejscowościami. W związku z planowaną budową kanalizacji sanitarnej w ul. Mostowej na terenie Kamionek proponowana ścieżka ma tymczasową nawierzchnię żwirową, w pozostałej części w związku brakiem w najbliższych latach planów budowy kanalizacji ścieżka ma nawierzchnię asfaltową.
UZASADNIENIE: • zbudowanie ścieżki umożliwi mieszkańcom Naszej Gminy bezpieczne poruszanie się pieszo i rowerem między trzema miejscowościami, • docelowo ścieżka może być wykorzystana do połączenia Gminy Kórnik z Poznaniem – wykorzystanie turystyczne oraz dojazd do pracy, • wkrótce powstanie szkoła w Kamionkach i będzie to jedyna ścieżka, gwarantująca bezpieczne dotarcie dzieci do szkoły, • umożliwi wiernym, bezpieczne dojście i dojechanie na msze święte do powstającego kościoła w Kamionkach – do parafii w Kamionkach należą (Kamionki, Szczytniki, Koninko), • w najbliższym roku rozpocznie się budowa kanalizacji w Borówcu i Kamionkach, ruch samochodów będzie przekierowany na ul. Mostową i ul. Jeziorną – całkowity brak możliwości poruszania się pieszych i rowerzystów, drogi są bardzo wąskie i jest bardzo duże zagrożenie wypadkowe.
KOSZT: 490.000,00 zł, Pomysłodawca: Kazimierz Głuch
UWAGA INWESTORA: Realizacja zadania zależna będzie od uzyskania zgody na lokalizację chodnika od właściciela drogi – Zarządu Dróg Powiatowych. Realizację zadania uzależnia się od możliwości posadowienia chodnika ze ścieżką w pasie drogowym.
20. „o-BIEGAM Kórnik” 1 trasa - OSiR - las mościenicki – OSiR /10 km/ 2 znaki; 2 trasa - pętla jezioro kórnickie - start na promenadzie przystań, kierunek OSiR, kierunek na ścieżkę zdrowia, Bnin, rynek do promenady, przystań /7 km/ 4 znaki, 3 trasa - crossy, las mościenicki pętla x1 /1,8 km/ 2 znaki, 4 trasa - OAZA - Biedronka - las mościenicki częściowo trasą rowerową nawrot przy figurce /15 km/ 6 znaków, 5 trasa - czołowo krzyż kierunek trasa na Śrem dalej na prawo w kier. Konaraskie, przez Konarskie i dalej do krzyża – pętla /6 km/ 4 znaki, 6 trasa - OAZA - Dziećmierowo - Śródka kierunek do trasy A2 na Krzyżowniki i nawrót przed wiaduktem, z powrotem do oazy /20 km/ 6 znaków.
OPIS ZADANIA: „o-BIEGAM Kórnik” to ukłon w stronę coraz większej rzeszy osób biegających w Kórniku i Gminie. To pomysł na umieszczenie znaków informacyjnych z mapką, na której naniesione są trasy biegowe. Dodatkowo możliwe będzie ich wydrukowanie ze strony internetowej Kórnika. Każdy uprawiających jogging, nornic walking zna ciekawe trasy o różnych stopniach trudności i ich długości, dlatego wpadłam na pomysł zaproponowania takiego rozwiązania. Nie raz sama zastanawiam się którędy biegać, aby pokonać określony odcinek trasy i rozsądnie zaplanować efektywny trening. Dodatkową zachętą jest fakt, że istnieje w Kórniku Stowarzyszenie Biegowe „Brylant-Kórnik”, z którego członkami biegam w każdą niedzielę. Warto więc tym bardziej promować wszelkie formy sportu szeroko pojętego.
UZASADNIENIE: Celem – tego pomysłu jest uświadomienie mieszkańcom, gdzie można biegać i jaką odległość pokonują. Działania – związanie z projektem miałyby obejmować umiejscowienie słupków z tabliczkami zawierającymi mapę i zaznaczoną trasę biegu. Efektem – czytelna, tania i prosta informacja/wskazówka – gdzie biegać!
KOSZT: 12.000,00 zł, Pomysłodawca: Katarzyna Kaczmarek
21. Zaplecze sanitarne boiska przy ulicy Piaskowej w Bninie. Kórnik - Bnin ul. Piaskowa
OPIS ZADANIA: Zadanie polega na zakupie kontenera szatniowo-sanitarnego. W związku z tym inwestycja jest bardzo łatwa do realizacji, nie wymaga angażowania specjalistów - architektów. Kontener miałby stanąć w miejscu istniejącego starego i zdezelowanego baraku. Efektem tej inwestycji będzie poprawa warunków uprawiania sportu dzieci i młodzieży oraz znaczna poprawa estetyki obiektu sportowego na ulicy piaskowej.
UZASADNIENIE: Celem projektu jest zapewnienie właściwych warunków uprawiania sportu masowego zawodnikom klubów sportowych i uczniom SP nr 2. korzystającym z boiska, potrzebne jest miejsce gdzie mogliby się przebrać i umyć po lekcjach WF, treningach i zawodach. Brak ubikacji jest ogromnym problemem dla wszystkich przebywających na obiekcie, w tym dla matek i dzieci które korzystają z przyległego placu zabaw. Boisko w Bninie powstało dzięki społecznej pracy członków bnińskiego klubu sportowego. Klub dba o należyty porządek i stan płyty boiska. Realizacja projektu „zakup kontenera szatniowo-sanitarnego” znacznie poprawi estetykę tego miejsca, poprawi komfort pracy nauczycieli, uczniów, zawodników i gości zawodów sportowych. Możliwość korzystania z dobrodziejstwa cywilizacyjnego jakim jest WC i umywalnia nie jest w tych czasach żadnym luksusem a podstawowym warunkiem bytowym. Istotne znaczenie w procesie wychowawczym dzieci i młodzieży ma także wyrabianie nawyku zdrowego i higienicznego trybu życia.
KOSZT: 120.000,00 zł Pomysłodawca: Kórnickie Towarzystwo Pomocy Społecznej
22. Oświetlenie uliczne. Skrzynki ciąg ulicy Palmowej
OPIS ZADANIA: Wykonanie projektu na ustawienie trzech lamp ulicznych oraz jego realizacja.
UZASADNIENIE: Ulica Palmowa w Skrzynkach jako jedyna we wsi nie posiada jeszcze oświetlenia ulicznego. Realizacja tego projektu pozwoli na podniesienie bezpieczeństwa nieruchomości położonych przy tej ulicy.
Z uwagi na długość ulicy oraz niewielką ilość lamp potrzebnych do jej oświetlenia koszty tej inwestycji nie powinny być duże.
KOSZT: 25.000,00 zł, Pomysłodawca: Agnieszka Łuczak
23. Utworzenie ścieżki rekreacyjno przyrodniczej „Szlak Polskich Drzew” Dziećmierowo ul. Polna dz. 119, 190, runowo dz. 37 na odcinku przylegającym od strony północnej do działki 124/1 obręb Dziećmierowo oraz na odcinku przylegającym od strony południowej do działek nr 40 i 39 obręb Runowo.
OPIS ZADANIA: Celem jest utworzenie ścieżki rekreacyjno-przyrodniczej, posiadającej również walory edukacyjne i wzbogacającej krajobraz, wiodącej z Kórnika w kierunku północnym północno-wschodnim, poprzez Dziećmierowo – ulicę Polną, do Runowa – do skrzyżowania w miejscowości Runowo z drogami na Pierzchno, Zimin oraz Szczodrzykowo ul. Poznańska). Sednem projektu jest pielęgnacja i uzupełnienie zadrzewień przydrożnych w taki sposób, aby stworzyć urozmaicony pas drzew i krzewów oraz oznakowanie ścieżki drogowskazami i tablicami informacyjnymi.
Projekt zakłada, że zadanie zostanie wykonane w taki sposób, aby połączyć cztery aspekty: rekreacyjno-turystyczny (miejsce do wypoczynku i wędrówek pieszych oraz wycieczek rowerowych), edukacyjny (ponieważ rośliny zostaną dobrane oraz opisane w taki sposób, aby przedstawić bogactwo i specyfikę drzew i krzewów charakterystycznych dla polskiego krajobrazu wiejskiego), przyrodniczo-krajobrazowy (wzbogacenie biotopu o zróżnicowane gatunki drzew i krzewów), jak również czysto użytkowy (zapewnienie ochrony przed wiatrem i nawiewanym na drogę śniegiem oraz poprawę możliwości komunikacyjnych, poprzez uporządkowanie roślinności, która obecnie w wielu miejscach zarasta drogę).
Ścieżka ma być połączona z trasą Kórnickiego Ringu Rowerowego i stanowić alternatywę dla przejazdu ze Szczodrzykowa do Kórnika drogą krajową nr 434, aby trasa była łatwiejsza, bardziej bezpieczna i ciekawa.
Zakres prac koniecznych do wykonania:
a) Uporządkowanie istniejących zadrzewień i skupisk krzewów: wytyczenie pasów drzew i krzewów wzdłuż drogi, cięcia pielęgnacyjne istniejących krzewów (uzyskanie efektu „żywopłotu częściowo formowanego”), wycięcie gałęzi utrudniających ruch na drodze. Ta część zadania dotyczy głownie działki „Runowo nr 37”, szczególnie przy granicy z działką „Dziećmierowo nr 124/1”.
b) Wykonanie nasadzeń drzew i krzewów: nasadzenia ciągłe krzewów wzdłuż drogi (żywopłot) oraz pojedyncze drzewa i krzewy w wybranych punktach. Ta część zadania dotyczy wszystkich trzech działek..
c) Wykonanie oznakowania: 2 kierunkowskazy – na początku i końcu „Ścieżki”, 2 tablice informujące o przebiegu i walorach „Ścieżki”, zawierające jej mapkę i połączenie z Kórnickim Ringiem Rowerowym, oraz 30 tabliczek z opisami drzew.
d) Pielęgnacja i bieżące utrzymanie: coroczne cięcia pielęgnacyjne krzewów, przycinanie gałęzi drzew, konserwacja oznakowania (kierunkowskazy i tablice informacyjne).
Spodziewane efekty – wynik wykonania zadania:
Po zrealizowaniu zadania powstanie uporządkowany, różnogatunkowy pas drzew i krzewów po jednej i drugiej stronie drogi. Ścieżka będzie oznaczona tablicami i kierunkowskazami. Powstanie atrakcyjne miejsce wycieczek
o walorach edukacyjnych i przyrodniczych. Ułatwiona będzie komunikacja pomiędzy Runowem i Dziećmierowem, a Kórnikiem.
UZASADNIENIE: Cele realizacji projektu:
a) Stworzenie miejsca wypoczynku i ciekawej oraz bezpiecznej trasy turystycznej wiodącej z Kórnika na północny-wschód – do Runowo, skąd można kontynuować ją w kierunku Pierzchna lub drogą polną w kierunku Zimina, albo dotrzeć do Szczodrzykowo i stacji PKP Kórnik.
b) Stworzenie miejsca edukacji przyrodniczej, prezentującej bogactwo drzew i krzewów z krajobrazu rolniczego, jak również edukacji kulturowej, poprzez prezentowanie sposobów wykorzystania poszczególnych roślin przez człowieka (tablice informacyjne).
c) Wzbogacenie walorów turystycznych Gminy Kórnik poprzez stworzenie nowego połączenia miasta i stacji kolejowej z Kórnickim Ringiem Rowerowym.
d) Poprawa komunikacji na drodze Runowo – Dziećmierowo - Kórnik poprzez uporządkowanie krzewów i drzew obecnie zarastających drogę, co utrudnia np.: dojazd do pól i przejazd maszyn rolniczych. Poprawa bezpieczeństwa i przejezdności – ponieważ nasadzenia ochronią drogę zimą przed nawiewaniem śniegiem bądź to zjawisko ograniczą.
e) Znaczące wzbogacenie krajobrazu i zwiększenie bioróżnorodności poprzez stworzenie nowych siedlisk.
KOSZT: 20.290,00 zł, Pomysłodawca: Stowarzyszenie „Lepsze Runowo”
24. Budowa oświetlenia oraz chodnika na ul. Prof. Zb. Steckiego w Kórniku
OPIS ZADANIA: Budowa chodnika z jednej strony ulicy Stockiego od przedszkola do końca ulicy oraz zainstalowanie oświetlenia na tym samym odcinku.
UZASADNIENIE: W wyniku braku utwardzonej nawierzchni na ul. Stockiego w czasie odpadów deszczu i o okresie zimowym bardzo trudno jest przejść wspomnianą ulicą. Często można przebyć ten odcinek wyłącznie samochodem. Oświetlenie jest szczególnie potrzebne w okresie jesienno-zimowym. Dzieci wracające ze szkoły idą w ciemnościach co może prowokować do nieprzyjaznych zachowań. W tym czasie również droga jest niewidoczna i idąc pieszo po prostu brudzi się w błocie i przechodzi po omacku do swojej posesji.
OPIS ZADANIA: Wykonanie wzdłuż ulicy Stockiego chodnika wraz z oświetleniem na odcinku od Straży Pożarnej wzdłuż Przedszkola do ulicy Wiatracznej. Chodnik powianiem zapewnić bezpieczne przejście dla spacerujących przedszkolaków.
UZASADNIENIE: Proponuję wykonanie chodnika wzdłuż ulicy w celu zapewnienia bezpiecznego chodzenia i spacerowania dla maluchów sąsiadujących przedszkoli oraz mieszkańców ulicy. Obecnie użytkownicy „ulicy” chodzą środkiem niezagospodarowanej „ulicy” i to w dodatku nieoświetlonej o zmroku i wieczorem. Łatwo o kolizję z przejeżdżającymi pojazdami i upadek, połamanie kończyn w dziurach nieoświetlonej drogi.
KOSZT: 204.000,00 zł, Pomysłodawca: Paweł Tomczak, Bogdan Husiar
25. Rozbudowa placu zabaw w Czmoniu oraz mini siłowni pod chmurką (Czmoń ul. Strażacka dz. 199/1)
OPIS ZADANIA: W Czmoniu funkcjonuje obecnie plac zabaw wyposażony w kilka urządzeń oraz boisko do siatkówki plażowej. Jednak istniejące urządzenia nie są wystarczające dla dynamicznie rosnącej liczby najmłodszych mieszkańców Czmonia. Niezbędne jest również wykonanie zieleni izolacyjnej od strony rowu i ul. Strażackiej oraz podwyższenie ogrodzenia z działką sąsiednią od strony boiska. Zakres prac obejmuje:
• zakup i montaż pięciu nowych urządzeń placu zabaw:
a) zjeżdżalni linowej, b) bujaka, c) huśtawki równoważnej na sprężynie, d) 2 ławek ze stołem, e) kosza na śmieci
• zakup i montaż 3-4 urządzeń mini siłowni:
a) wahadło, b) twister, c) wioślarz, d) biegacz
• nasadzenia zieleni zgodnie z załączonym projektem,
• wykonanie podwyższenia ogrodzenia z siatki leśnej na odcinku 25 metrów od strony działki.
UZASADNIENIE: Czmoń w ostatnich dwóch latach rozrósł się z liczby 360 mieszkańców do blisko 500. Wielu z nich to młodzi rodzice z dziećmi. Potrzebują oni spokojnego i bezpiecznego miejsca zabawy dla swoich pociech. Właśnie takim miejscem jest istniejący plac zabaw, zlokalizowany w centrum wsi. Posiada on już kilka urządzeń do zabawy i ufundowane przez sponsora boisko do siatkówki plażowej. Jednak obserwując ilość dzieci na placu łatwo zauważyć, iż urządzenia te są niewystarczające. Ponadto, plac zabaw posiada ogrodzenie od strony drogi i sąsiada przy boisku do siatkówki – i stąd propozycja wykonania zieleni izolacyjnej od strony drogi oraz rowu oraz by zapobiec przerzucaniu piłki na grunt sąsiada – podwyższenie ogrodzenia siatką leśną do wysokości około 2,5-3m wysokości. Ostatnim elementem jest ustawienie urządzeń mini siłowni pod chmurką. Będzie ona służyć zarówno osobom uprawiającym czynną rekreację w naszej miejscowości, jak i też dzieciom.
KOSZT: 41.450,00 zł, Pomysłodawca: Maciej Brylewski
26. Chodnik dla pieszych z dopuszczonym ruchem rowerowym przy ul. Jeziornej w Szczytnikach.
OPIS ZADANIA: • poszerzenie pasa „jezdni” o planowaną rozbudowę o odpowiednią szerokość dla chodnika z dopuszczonym ruchem rowerowym lub wyznaczenie pasa chodnika w odległości od pasa jezdni, • wykonanie prac porządkowych poboczy, np. wycinka krzewów i oczyszczanie z wszelkich zanieczyszczeń, • wykonanie prac melioracyjnych na wybranych odcinkach przyszłego chodnika dla pieszych z dopuszczonym ruchem rowerowym,
• wykonanie podbudowy pod inwestycję, • wykonanie nawierzchni w odpowiedniej szerokości dla chodnika z dopuszczonym ruchem rowerowym, wraz z krawężnikami, • ewentualne oświetlenie wzdłuż inwestycji,
• wykonanie obniżeń w miejscach zjazdów na drogi podporządkowane lub posesje, • wykonanie oznakowania pionowego i poziomego dotyczącego m.in. dopuszczonego ruchu rowerowego oraz w miejscach przecięcia trasy z drogami publicznymi.
UZASADNIENIE: Ulica Jeziorna w Szczytnikach, jest ulicą przelotową m.in. z „trasy Katowickiej” do Kamionek i Borówca, służy obsłudze ruchu samochodowego, pieszego i rowerowego przez co stanowi jeden z głównych ciągów komunikacyjnych w tejże miejscowości.
Przy ulicy Jeziornej zlokalizowane są punkty usługowe (sklep, apteka) oraz przystanki komunikacji autobusowej i szkolnej. Ulica Jeziorna prowadzi również do punktów usługowych w m. Kamionki i Daszewice oraz przyszłego kościoła. Wzdłuż wnioskowanego odcinka ulicy brakuje chodnika, co utrudnia poruszanie się pieszych oraz negatywnie wpływa na ich bezpieczeństwo. Na wnioskowanym odcinku nie ma oświetlenia ulicznego, co zwłaszcza w nocy istotnie zagraża bezpieczeństwu pieszych. Wzdłuż wnioskowanego odcinka brakuje również ścieżki rowerowej. Taki stan powoduje znaczne utrudnienia w ruchu rowerowym oraz przyczynia się do obniżenia poziomu bezpieczeństwa rowerzystów. Oddzielenie ruchu pieszo - rowerowego od ruchu pojazdów samochodowych poprawi znacznie bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ulicy.
Brak infrastruktury wraz z oświetleniem przyczynia się do utrudnionego oraz bezpiecznego dojazdu do pracy i szkół mieszkańców domów położnych wzdłuż przedmiotowej ulicy, w bezpośredniej jej okolicy oraz w sąsiednich miejscowościach. Propozycja budowy chodnika z dopuszczonym ruchem rowerowym jest nowoczesnym bezpiecznym i gwarantującym wysoką jakość funkcjonowania
powstałej na przedmiotowym obszarze infrastruktury. Powstała inwestycja spełniać będzie standardy w zakresie funkcjonalności, atrakcyjności, wygody i bezpieczeństwa wszystkich osób z niej korzystających.
KOSZT: 380.000,00 zł, Pomysłodawca: Łukasz Trybus
27. Budowa wiaty przy centrum rekreacyjno - sportowym w Borówcu (Borówiec ul. Szkolna 2)
OPIS ZADANIA: Wiata biwakowa, kryta blachodachówką. Jest opracowana dokumentacja i kosztorys w Gminie. Złożony wniosek do Starostwa Powiatowego o pozwolenie na budowę – Gmina. Wiata stanowić będzie kompleks zabudowy z boiskiem, kręgiem zabawowym, placem zabaw dla dzieci i świetlicą wiejską.
UZASADNIENIE I: Wiata służyć będzie jako zadaszone miejsce spotkań biesiadnych i festynów wiejskich. Spotkań drużyn harcerskich dziewcząt i chłopców, stowarzyszeń działających na wsi oraz spotkań i indywidualnego grillowania mieszkańców. Cel – integracja stale powiększającego się społeczeństwa wsi Borówiec
UZASADNIENIE II: Centrum Rekreacyjno-Sportowe, przy ul. Szkolnej 2, od wielu lat, dzięki różnorodnym inwestycją jest coraz lepiej wykorzystywane przez mieszkańców Borówca i okolicznych miejscowości. Wiata sprawi, że teren centrum zyska kolejną funkcję służącą rekreacji i wypoczynkowi. Ułatwi ona częstsze spotkania mieszkańców, uniezależniając je od warunków pogodowych, będzie miała tym samym wpływ na szybszą ich integracje.
KOSZT: 90.517,34 zł, Pomysłodawcy: Maciej Słowiński i Stowarzyszenie Przyjazny Borówiec
28. Modernizacja drogi Kamionki ul. Grabowa.
OPIS ZADANIA: Położenie asfaltu lub kostki brukowej.
UZASADNIENIE: Droga użytkowana przez mieszkańców osiedla północnego w Kamionkach, którzy dojeżdżają do ul. Platanowej i Poznańskiej lub przez las do trasy przez Szczytniki i Koninko. Aktualnie jest bardzo zniszczona przez opady, które wypłukują nawieziony żwir tworząc ogromne dołki, przejazd przez połowę tej drogi na ul. Grabowej to horror.
KOSZT: 467.000,00 zł, Pomysłodawca: Jerzy Kaczmarek
UWAGA INWESTORA: Realizacja będzie uzależniona od harmonogramu prac związanych z budową kanalizacji sanitarnej, której inwestorem jest Aquanet S.A.
29. „RADZEWSKA KRAINA SPORTU” Radzewo ul. Dworzyskowa 3 teren przy szkole podstawowej w Radzewie
OPIS ZADANIA: Zadanie dotyczy budowy przy Szkole Podstawowej w Radzewie:
• bieżni tartanowej (4-torowej, koloru niebieskiego) do biegów sprinterskich o wymiarach 80m x 5m wraz z wymalowaniem linii (w miejsce obecnie istniejącej bieżni żużlowej);
• rozbiegu do skoku w dal o nawierzchni tartanowej (koloru niebieskiego) o wymiarach 30m x 1m wraz z deską do odbicia się (w miejsce obecnie istniejącego rozbiegu betonowego);
• boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni tartanowej (koloru pomarańczowego) o wymiarach38m x 20m wraz z wymalowaniem linii do piłki ręcznej (w miejsce obecnie istniejącego boiska asfaltowego).
Obiekty te po przekształceniu obecnie istniejących podniosą atrakcyjność placówki i powinny służyć społeczności szkolnej (uczniom, absolwentom, mieszańcom) przez wiele lat. Nie wymagają one większych prac konserwacyjnych.
UZASADNIENIE: Celem realizacji projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych środowiska wiejskiego – tak, aby dzieci nie czuły się gorsze od tych z innych szkół, co często spotyka się w tym miejscu. Spodziewa się, iż wykonanie powyższych inwestycji podniesie atrakcyjność zajęć sportowych dla uczniów i społeczności Szkoły w Radzewie. Nastąpi także wzrost poziomu sportowego (poprzez zmianę nawierzchni) oraz zmniejszy się częstotliwość urazów (ryzyko ich wystąpienia na boisku asfaltowym czy bieżni żużlowej jest dużo większe niż na tartanie). Możliwa będzie również organizacja zawodów lekkoatletycznych na poziomie szkolnym i międzyszkolnym. Wzrost atrakcyjności przyszkolnej bazy sportowej mógłby też zachęcać rodziców do zapisywania dzieci do Radzewskiej placówki. Obecnie na terenie obwodu szkoły mieszka dużo rodzin, których dzieci uczęszczają do innych szkół.
KOSZT: 352.000,00 zł, Pomysłodawca: Karol Niemier
30. Budowa oświetlenia między ulicą Szczelinka - Mostową w ciągu ulicy Jeziornej w Szczytnikach ul. Jeziorna (dz. 189 i 14).
OPIS ZADANIA: Wykonanie projektu wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz budowa oświetlenia ulicznego w ciągu ul. Jeziornej między ulicami Mostową, a Szczelinka na odcinku ok. 1100 metrów. Wykonanie projektowanego oświetlenia w zasadniczy sposób poprawi bezpieczeństwo osób poruszających się ul. Jeziorną.
UZASADNIENIE: Ulica Jeziorna jest główną ulicą łączącą Koninko, Szczytniki, Kamionki i Borówiec oraz stanowi dogodny dojazd do drogi S-11. Natężenie ruchu systematycznie rośnie, co sprawia, że poruszanie się po nieoświetlonej drodze staje się coraz mniej bezpieczne. Odbywający się ruch samochodowy, rowerowy i pieszy nie tylko mieszkańców Szczytnik, lec także Kamionek, Koninka i Borowca po drodze pozbawionej chodnika, ścieżki pieszo rowerowej lub chociaż utwardzonego pobocza naraża każdego dnia mieszkańców na niebezpieczeństwo. Ponieważ ulica Jeziorna poza funkcją „tranzytową” pełni też rolę ulicy lokalnej, bez której nie możliwe staje się dojście do sklepu spożywczego lub przystanku autobusowego jej oświetlenie zasadniczo wpływa na poziom bezpieczeństwa mieszkańców.
KOSZT: 150.000,00 zł, Pomysłodawca: Tomasz Buczkowski
31. Budowa oświetlenia na ulicach: Sarnia, Krańcowa, Szczodra, Szczera, Szczególna, Szczęśliwa w Szczytnikach Ulice: Sarnia, Krańcowa, Szczodra, Szczera, Szczególna, Szczęśliwa w Szczytnikach
OPIS ZADANIA: Wykonanie projektu wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz budowa oświetlenia ulicznego w ul. Sarniej, ul. Krańcowej, ul. Szczodrej, ul. Szczerej, ul. Szczególnej, ul. Szczęśliwej na odcinku ok. 1700 metrów. Wykonanie projektowanego oświetlenia w zasadniczy sposób poprawi bezpieczeństwo osób poruszających się w/w ulicami
UZASADNIENIE: Ulice: Sarnia, Krańcowa, Szczodra, Szczera, Szczególna, Szczęśliwa pozbawione są chodników, oraz poboczy, którymi w bezpieczny sposób możliwe było by poruszanie się mieszkańców. Oświetlenie stanowi też dodatkowy element podwyższający komfort życia mieszkańców, a także ma istotny wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa publicznego
KOSZT: 190.000,00 zł, Pomysłodawca: Tomasz Szymański
32. Budowa boiska do piłki nożnej „CR CZOŁOWO” Czołowo dz. 11, 12 obręb Czołowo - teren dzisiejszego boiska sołectwa Czołowo
OPIS ZADANIA: Przygotowanie murawy boiska o wymiarach 20m x 55m (rekultywacja, wyrównanie, walcowanie, posianie trawy); zakup i montaż dwóch bramek 5m x 2m z siatkami; zakup i montaż „piłkołapów” (6m wysokości, 20 m szerokości z siatką plecioną za bramkami); efektem wymienionych prac otrzymamy boisko z wystarczającym wyposażeniem do bezpiecznego uprawiania piłki nożnej.
UZASADNIENIE: Na dzień dzisiejszy wieś Czołowo nie posiada żadnego boiska do uprawiania jakiejkolwiek dyscypliny sportowej, miejsce do tego przeznaczone to pozostałość po nieużytkach z nawierzchnią w postaci kęp trawy, na którym łatwo o skręcenie nogi. Dzieci i młodzież naszej wsi aby zagrać w popularną piłkę nożną muszą jeździć do okolicznych wsi na boiska tam istniejące. Zmuszone są do korzystania z dróg o silnym natężeniu ruchu samochodowego a pobyt tam jest pozbawiony dozoru i opieki rodziców. Zwracam również uwagę na fakt, iż piłka nożna jako „Sport Narodowy” uprawiana była również przez dorosłą część mieszkańców naszej wsi i również chętnie pozwoli korzystać z w/w projektu, a co za tym idzie stworzy kolejny punkt (obok świetlicy) do wspólnego spędzania wolnego czasu.
KOSZT: 53.850,00 zł, Pomysłodawca: Jarosław Andrzejewski
33. Oświetlenie ul. Głównej od ul. Rekreacyjnej do ul. Jarzębinowej w Biernatkach
OPIS ZADANIA: Projekt oświetlenia i montaż lamp na drodze powiatowej. Bezpieczny powrót do domu oświetloną drogą – ze szkoły i pracy.
UZASADNIENIE: Oświetlenie drogi umożliwia mieszkańcom „os. Lasek” oraz ul. Jarzębinowej (ok. 120 osób), o zmroku bezpieczny powrót do domu. Brak sklepu na wsi brak autobusu po godz. 15.30 zmusza mieszkańców do siedzenia w domu lub narażania się np. drogę pieszo ciemną szosą 6km. Oświetlenie umożliwia dzieciom i dorosłym korzystanie z świetlicy wiejskiejdodatkowych zajęć w szkole oraz KOKu.
KOSZT:150 000zł, Pomysłodawca: Anna Plucińska
34. Siłownia plenerowa Kórnik ul. Zamkowa od strony Dunaju
OPIS ZADANIA: Do wybudowania siłowni plenerowej należałoby teren pod nią wyłożyć kostką brukową, a urządzenia siłowni umocować kotwami zalanymi w betonowym fundamencie. Aby wydłużyć czas korzystania z siłowni należało by zaprojektować oświetlenie tego terenu.
UZASADNIENIE: Urządzenia służyłyby do ćwiczeń całego ciała: nóg, ramion, pleców, brzucha. Urządzenia podzielone są na gruby służące do treningu siłowego, poprawiającego kondycję, koordynację i krążenie krwi. Ćwiczenia są stosunkowo łatwe do wykonania dzięki tym cechom dedykowane są głownie dla seniorów i cieszą się w tej grupie odbiorców największym uznaniem. Korzystać z tych urządzeń może również każdy nie zależnie od wieku. Zalety zewnętrznej siłowni: a) dostępna dla każdego, dla dzieci i ich rodziców, młodzieży i osób starszych, b) wzmacnia kondycje fizyczną i koordynację, c) poprawia nastrój, d) wycisza wewnętrznie poprzez aktywność na świeżym powietrzu, e) wpływa pozytywnie na poprawę zdrowia, f) przy odpowiednim doborze ćwiczeń działa rehabilacyjnie, f) darmowa rozrywka
KOSZT: 70.000,00 zł, Pomysłodawca: Agnieszka Siejak
35. Infrastruktura turystyczna, architektura rekreacyjno – sportowa Kórnik ul. Prowent, ul. Zamkowa, ul. Poznańska
OPIS ZADANIA: 1) Kórnik ul. Prowent i Zamkowa (dz. 958/9 lub 959: zamontowanie zestawu 9 przyrządów do outdoor fitness (siłownia pod chmurką - przykład załącznik nr 1, zamontowanie dwóch stojaków na rowery. 2) Kórnik ul. Prowent i Zamkowa (dz. 961/3 w pobliżu pomostu: zamontowanie dwóch stojaków na rowery 3) Kórnik ul. Prowent i zamkowa (dz. 958/9 lub 959) zamontowanie dwóch kompletów stolików betonowych do gry w szachy, warcaby - załącznik nr 3. 4) Kórnik ul. Poznańska (parking buforowy za tzw. Starą gazownią): tablica informująca o walorach turystycznych gminy Kórnik
UZASADNIENIE: Celem jest wzbogacenie oferty turystycznej Gminy Kórnik, aktywizacja seniorów i skłonienie mieszkańców Gminy Kórnik do aktywnego spędzania wolnego czasu poprzez umożliwienie wykonywania ćwiczeń ruchowych na siłowni pod chmurką, ćwiczeń
umysłowych (gra w szachy, warcaby) w pięknej scenerii promenady im. Wisławy Szymborskiej. Umożliwienie miłośnikom turystyki rowerowej zatrzymanie się na dłużej w okolicach Prowentu i bezpieczne pozostawienie pojazdów.
KOSZT: 46.950,00 zł, Pomysłodawca: Marek Broniewski
36. Położenie asfaltu na pofrezie Dziećmierowo ul. Świgonia
OPIS ZADANIA: Położenie asfaltu na pofrezie, efekt będzie taki, iż będą lepsze warunki dojazdu do posesji, brak dziur.
UZASADNIENIE: Polepszenie warunków dojazdu do posesji.
KOSZT: 120.000,00 zł, Pomysłodawca: Piotr Banaszak
37. Profesjonalne kąpielisko z pomostami, barierką ochronną, dokami oraz siatką ochronną na dnie wraz ze sprzętem zabezpieczającym OSiR Kórnik - Błonie lub teren zakupiony za „Białą Damą”.
OPIS ZADANIA:
a) Poszerzenie obecnego kąpieliska, likwidacja starych i niebezpiecznych pomostów i zastąpienie ich nowymi z PCV, oczyszczenie terenu, nawiezienie świeżego piasku, możliwość cumowania żaglówek i kajaków. W efekcie powstanie najlepsze i najbardziej bezpieczne kąpielisko w regionie, które wpisze się w przyszły spływ kajakowy po jeziorach Gminy Kórnik i innych. Efekt to profesjonalne uporządkowanie terenu i podniesienie atrakcyjności turystycznych Gminy.
b) J.w. dodatkowo wpisanie się projektu w rewitalizację rynku Kórnickiego i dalsza rozbudowa promenady.
UZASADNIENIE: Celem projektu jest uatrakcyjnienie turystyczne gminy Kórnik oraz bezpieczeństwo mieszkańców gminy i turystów odwiedzających naszą gminę. Będzie to najbardziej profesjonalne kąpielisko po tej stronie Poznania na wiele dziesiątków lat. Korzyści to: • bezpieczne kąpielisko strzeżone dla dzieci i dorosłych, • korzystne cenowo i czasowo rozwiązanie budy kąpieliska miejskiego, • nowoczesność i oryginalność, • modułowa konstrukcja umożliwiająca rozbudowę, • odporność na promieniowanie UV, • brak kosztów napraw, • wysoka odporność na uderzenia, • brak ostrych krawędzi, drzazg i wystających części, • powierzchnia antypoślizgowa, • możliwość pozostawienia basenu na akwenie w okresie zimowym, jeśli nie jest bezpośrednio narażony na uderzenia kry.
Projekt daje możliwość cumowania żaglówek oraz kajaków, co zwiększa jego atrakcyjność.
KOSZT: 495.000,00 zł, Pomysłodawca: Jerzy Cepka
UWAGA INWESTORA: Wnioskodawca wskazał dwie możliwe lokalizacje do wyboru. Wybrano teren przy OSiR w Kórniku (Błonie). Teren za „Biała Damą” została pominięta ponieważ zaproponowana architektura byłaby niezgodna z planowaną do realizacji promenadą.
38. Utwardzenie drogi w Kromolicach Kromolice droga gminna nr 32017p
OPIS ZADANIA: Nawiezienie tłucznia kamiennego na odcinku drogi 500m, wyrównanie i utwardzenie.
UZASADNIENIE: Droga Gminna nr 332017P przebiegająca przez Kromolice jest nieprzejezdna w okresie jesienno -zimowym i wiosennym. Mieszkańcy chcąc dojechać do swoich posesji jadą chodnikiem. Niszczą chodnik. Nawiezienie tłucznia kamiennego i utwardzenie spowoduje że mieszkańcy cały rok będą mogli bezpiecznie dojechać do domów a piesi będą bezpieczni na chodniku
KOSZT: 50.000,00 zł, Pomysłodawca: Jolanta Gańko
39. Budowa ogólnodostępnych kortów tenisowych ze ścianą tenisową Mościenica (dz. 144/7 zgodnie z koncepcją zagospodarowania działki).
OPIS ZADANIA: Budowa ogólnodostępnych kortów tenisowych wraz ze ścianą tenisową do treningów. Zagospodarowanie działki 144/7 wg koncepcji zagospodarowania. Możliwość gry w tenisa mieszkańców całej gminy, bliskość OSiRu, popularyzacja tej dyscypliny sportu – zdrowia.
UZASADNIENIE: propagowanie zdrowego stylu życia (poprzez tenis), brak ogólnodostępnych kortów na terenie gminy, duże zainteresowanie tą dyscypliną sportu i sukcesy Radwańskiej i Janowicza, projekt skierowany do wszystkich mieszkańców gminy (wiek nie ma znaczenia, w tenisa można grać zawsze – ale muszą być korty !!), poprzez sport do zdrowia, rozwój fizyczny społeczeństwa, zagospodarowanie wolnego czasu dzieci i młodzieży, nauka gry w tenisa dla wszystkich.
KOSZT: 150.000,00 zł, Pomysłodawca: Emilia Weinert
40. Chodnik wzdłuż ul. Dworzyskowej (Radzewo ul. Dworzyskowa)
OPIS ZADANIA: Budowa chodnika wykonanego z kostki brukowej o łącznej długości około 200m.
UZASADNIENIE: Zadanie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i warunków życia: • przedszkolaków i ich rodziców oraz uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej, • mieszkańców i uczniów Gimnazjum korzystających z przystanku PKS (MPK)
KOSZT: 70.000,00 zł, Pomysłodawca: Michał Bartel
41. Siłownia zewnętrzna Kórnik ul. Staszica teren między boiskiem szkolnym - gimnazjum a budynkiem OAZY lub teren zieleni przy ul. Zamoyskiego.
OPIS ZADANIA: Na wspomnianym placu należałoby zamontować ok. 8 urządzeń treningowych np: krzesełko do wyciskania, orbittek, biegacz-jezdziec, wahadło-ławeczka, poręcze-wioślarz. Urządzenia siłowni zewnętrznej dla dorosłych, młodzieży i dzieci od 10 roku życia. Przeznaczeniem tej siłowni jest rozwój fizyczny mieszkańców gminy oraz prozdrowotne spędzenie wolnego czasu dla osób zainteresowanych zdrowym stylem życia. To nie tylko ciekawe miejsce spotkań, ale również interesujący obiekt architektury miejskiej. Urządzenia te gwarantują jakość, trwałość i bezpieczeństwo. Siłownie zewnętrzne spełniają nie tylko polskie normy bezpieczeństwa, ale także rygorystyczne standardy Unii Europejskiej.
UZASADNIENIE: Kulturalne spędzenie wolnego czasu; Prozdrowotne wychowywanie dzieci i młodzieży; Umożliwienie rekreacji dla osób samotnych i starszych ceniących sobie zdrowy tryb życia.
KOSZT: 40.000,00 zł, Pomysłodawca: Teresa Stencel
UWAGA INWESTORA: Wniosek wskazywał dwie lokalizacje możliwe do wyboru. Został wybrany teren zieleni przy ul. Zamoyskiego. Pierwsza lokalizacja została odrzucona ponieważ projekt budowy CRiS zakłada wybudowanie wielofunkcyjnych boisk sportowych na tym terenie.
42. Budowa boiska do Streetballa na placu zabaw w Szczytnikach. Szczytniki, ul. Wspólna - działka nr 101/3.
OPIS ZADANIA: Streetball - koszykówka uliczna, odmiana koszykówki, w której można dowolnie kształtować zasady gry i liczbę graczy. Wg oficjalnych przepisów stowarzyszenia Streetball Polaska boisko powinno mieć 15 m szerokości oraz 11 m długości. Boisko jest wytyczone liniami tak, jak zwykłe boisko do gry w koszykówkę, razem z linią rzutów wolnych (5,80 m), linią rzutów za 2 punkty (6,75 m) oraz „półkolem bez szarży” wyznaczonym pod koszem. W meczu uczestniczy bezpośrednio 3 zawodników z każdej drużyny. Względnie tania oraz mająca bardzo dobre opinie użytkowników jest nawierzchnia wykonana z kostki brukowej, co w znaczny sposób ułatwia wykonanie boiska oraz zmniejsza koszty jego budowy. Boisko powinno być wyposażone w 2 ławki dla zawodników i kosz na śmieci, bardzo bobrze gdyby znalazł się przy nim również stojak rowerowy.
UZASADNIENIE: Budowa boiska do streetballa, czyli koszykówki ulicznej, odmiany koszykówki, w której można dowolnie kształtować zasady gry i liczbę graczy, na placu zabaw w szczytnikach wynika z potrzeby zagospodarowania czasu dzieci, młodzieży oraz dorosłych przez zainteresowanie kulturą fizyczną. Wyposażenie placu zabaw w takie boisko pozwoli wyładować energię oraz przyczyni się do zdrowszego tryby życia w dobie wszechobecnych komputerów i rzeczywistości wirtualnej. Według ostatnich badań nasze dzieci są pierwszym pokoleniem od lat, które będzie żyło średnio o 5 lat krócej niż ich rodzice, a przyczyną tego stanu jest brak ruchu oraz niezdrowe odżywianie. Polskie dzieci tyją najszybciej w europie, musimy temu przeciwdziałać przez między innymi budowy ogólnie dostępnych obiektów sportowych jakim jest proponowane boisko do Streetballa. Koszt budowy takiego typu boiska jest niewielki ok. 30 tyś. Koszty leczenia otyłych dzieci są nieporównywalnie większe. Miło będzie nam oglądać całe rodziny podczas pojedynków oraz turniejów organizowanych na planowanym obiekcie, dlatego bardzo prosimy o państwa głosy. Oczywiście zapraszamy również do wizyt w Szczytnikach, w szczególności na naszym placu zabaw.
KOSZT: 30.000,00 zł, Pomysłodawca: Łukasz Kwas
43. Wykonanie chodnika przy ul. Śremskiej - droga do pętli autobusowej. Ulica: Śremska miejscowość: Bnin
OPIS ZADANIA: • poszerzenie pobocza wzdłuż ul. Śremskiej od skrzyżowania z trasą 434 do pętli autobusowej w Bninie, • wykonanie nasypu wraz z zagęszczeniem pod ułożenie płyt chodnikowych, • ułożenie pozbruku/płyt chodnikowych.
UZASADNIENIE: Chodnik przy ul. Śremskiej - bezpieczna droga na przystanek. Ulica Śremska to wylot z m. Kórnik, Bnin w stronę Śremu. Trasa ta jest naprawdę ruchliwa. Dla ludzi mieszkających na osiedlu Przylesie, osiedlu Bnińskim oraz nowopowstających osiedli w okolicy, będzie to bezpieczny dostęp do pętli autobusowej i do „centrum”.
KOSZT: 500 000zł, Pomysłodawca: Rola Paweł
44. Budowa drogi Czmoń ul. Lipowa
OPIS ZADANIA: Wykonanie nakładki bitumicznej
UZASADNIENIE: Droga wykorzystana jest przez mieszkańców nowego osiedla zamieszkałego przez ponad sto rodzin jak również połączy drogę wojewódzką z drogą powiatową
KOSZT: 300.000,00 zł, Pomysłodawca: Jerzy Rozmiarek
45. Budowa wiat przystankowych - edukacyjnych w Gminie Kórnik Bnin, Kórnik i sołectwa gminy Kórnik
OPIS ZADANIA: Postawienie równych estetycznych wiat przystankowych z tablicami informacyjnymi zawierającymi mapę gminy Kórnik, mapę danego sołectwa, krótką informację o danym sołectwie miejscowości, aby turysta mógł się dowiedzieć co może zwiedzić.
UZASADNIENIE: Obecne wiaty przystankowe są nie estetyczne, bardzo często uszkodzone i zaniedbane, poprawa estetyki w poszczególnych sołectwach poprawi wizerunek Gminy, jako Gminy promującej turystykę, także poprawi bezpieczeństwo osób
korzystających z komunikacji. Każdy użytkownik będzie mógł zapoznać się z mapą gminy, poznać jej okolice, oraz dowiedzieć się o rysach historycznych danej miejscowości – Sołectwa.
KOSZT: 499.800,00 zł, Pomysłodawca: Małgorzata Walkowiak
46. Zwiększenie bezpieczeństwa na ulicy Platanowej w Kamionkach: ciąg pieszo - rowerowy wzdłuż ulicy Platanowej z zatoką końcowego przystanku autobusowego
OPIS ZADANIA: Kamionki wzdłuż ulicy Platanowej oraz na terenie działki gminnej nr 44/74.
UZASADNIENIE: Celem zadania jest zbudowanie ciągu pieszo rowerowego wzdłuż ulicy Platanowej, oraz wytyczenie końcowego przystanku autobusowego z bezpieczną zatoką oraz wiatą ochronną dla pasażerów. Ciąg pieszo rowerowy powinien być utwardzony na poboczu ulicy oraz oddzielony od części jezdnej aby podnieść bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Natomiast zatoka przystankowa wymaga utwardzenia co najmniej tłuczniem lub destruktem asfaltowym. Postawiona musi zostać również wiata przystankowa.
KOSZT: 446 000 zł Pomysłodawca: Teresa Mucha
UWAGA INWESTORA: Realizacja będzie uzależniona od harmonogramu prac związanych z budową kanalizacji sanitarnej, której inwestorem jest Aquanet S.A. Ponadto z zadania została wykreślona zatoka autobusowa na działce 44/47 ponieważ, lokalizacja ta jest nie zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
47. Budowa oświetlenia ulicznego na ulicy Sarniej w Szczytnikach
OPIS ZADANIA: Zadanie budowy oświetlenia ulicznego ulicy Sarniej w Szczytnikach dotyczy instalacji na długości ok. 715mb począwszy od ulicy Jeziornej (345mb do lasu + 51m łącznik) do końca ulicy na zakręcie przy początku ulicy Sowiej (319mb wzdłuż lasu). Inwestycja obejmować powinna:
1) sporządzenie dokumentacji projektowej i warunków technicznych budowy,
2) zakup materiałów i usługę budowy instalacji tj.:
• wykonanie kablowej linii oświetleniowej, • montaż słupów oświetleniowych z wysięgnikami i oprawami,
• budowę i włączenie do szafy SO
3) włączenie zbudowanej instalacji do bieżącej eksploatacji.
Ulica Sarnia posadowiona jest na czterech działkach inwentaryzacyjnych o danych poniżej: Działki nr: 217/1, 197/6, 199/19, 215/37. Po zakończeniu inwestycji część południowych osiedli Szczytnik zyska oświetlenie uliczne, co może być początkiem do dalszych podobnych inwestycji, nie wykluczając współfinansowania mieszkańców.
UZASADNIENIE: Celem realizacji projektu jest zapewnienie mieszkańcom południowej części Szczytnik oświetlenia na zamieszkałym osiedlu domów jednorodzinnych. Aktualnie wzdłuż ulicy Jeziornej żadna część osiedli nie została jeszcze oświetlona. Wiążę się to z niskim poczuciem bezpieczeństwa mieszkańców, szczególnie w porze zimowej, kiedy droga do i z pracy i szkoły odbywa się w ciemnościach. U zbiegu ulic Sarniej i Jeziornej usytuowany został przystanek autobusowy, z którego dzieci i młodzież codziennie rano wsiadają do autobusów szkolnych. Samo oczekiwanie na autobus w mroku poranka jest nieprzyjemne. A wręcz niebezpieczne. Ulica Sarnia stanowi pewnego rodzaju łącznik dla pozostałych ulic osiedla z ulicą Jeziorną. Jest to bez wątpienia największe osiedle w Szczytnikach, co powoduje, że skala oddziaływania proponowanej inwestycji będzie nie mała. Fakt, że osiedle jest aktualnie zagospodarowane i zamieszkane w około 70%, potwierdza konieczność zadbania o infrastrukturę ze świadomością wzrostowej tendencji liczby młodych osób w naszym otoczeniu.
KOSZT: 85.000,00 zł, Pomysłodawca: Wojciech Misztal
48. Budowa oświetlenia na ulicy Os. Przylesie w Błażejewie do skrzyżowania z ulicą Śremską.
OPIS ZADANIA: Budowa oświetlenia drogowego na drodze gminnej Os. Przylesie w Błażejewie do skrzyżowania
z ulicą Śremską, tak jak zostało to wykonane w tym roku na ulicy Krauthoffera i przyległym osiedlu domków jednorodzinnych.
UZASADNIENIE: Celem realizacji projektu jest poprawa jakości życia mieszkańców ulicy Os. Przylesie oraz przyszłych mieszkańców sąsiednich osiedli, które są w budowie. W tej chwili dojście do osiedla po zmierzchu jest utrudnione z powodu braku oświetlenia na nierównej drodze gruntowej. Niemałe znaczenie będzie miała poprawa bezpieczeństwa na tej ulicy z uwagi na las i znaczną odległość od innych zabudowań.
KOSZT: 90.000,00 zł, Pomysłodawca: Anna Rogozińska
49. Budowa oświetlenia na ulicach Cicha- Słoneczna- Pogodna- Poprzeczna- Boczna w Szczytnikach.
OPIS ZADANIA: Instalacja oświetlenia ulic osiedlowych w miejscowości Szczytniki na ulicach Cicha- Słoneczna- Pogodna- Poprzeczna- Boczna w zakresie : wykonanie projektu, budowa linii kablowej niskiego napięcia YAKXS 4x35 mm2, ustawienie słupów oświetleniowych stalowych ocynkowanych typu 0SL-60/3, montaż opraw oświetlenia drogowego na wysięgnikach słupów oświetleniowych.
UZASADNIENIE: Ulice, o których oświetlenie wnioskujemy, są drogami gruntowymi, bez wytyczonych chodników, co powoduje, że poruszanie się nimi po zmroku jest niebezpieczne i mało komfortowe. Dodatkowo na obniżenie bezpieczeństwa pieszych korzystających z w/w ulic, wpływa brak oświetlenia ulicznego. Instalacja lamp zdecydowanie wpłynie na podwyższenie bezpieczeństwa osób poruszających się nimi, a jednocześnie zwiększy bezpieczeństwo publiczne ich mieszkańców.
KOSZT: 150.000,00 zł, Pomysłodawca: Andrzej Turajski
50. Monitoring pod wiaduktem na drodze S11. Skrzynki ul. Poznańska-wiadukt na wysokości przystanku autobusowego.
OPIS ZADANIA: Instalacja monitoringu na przejeździe pod wiaduktem na drodze s11 oraz włączenie jej do systemu obsługiwanego przez policję
UZASADNIENIE: Celem tego projektu jest poprawa bezpieczeństwa. W miejscu tym dochodziło już wielokrotnie do dewastacji mienia poprzez niszczenie oświetlenia, skrzynek zasilających, malowanie wulgarnych graffiti na ścianach, rozbijanie butelek na chodniku i ulicy. Zamontowanie monitoringu pozwoliłoby uniknąć w przyszłości tego typu aktów wandalizmu ewentualnie ustalić ich sprawców. Dodatkowo poprawi bezpieczeństwo osób korzystających z tego przejścia szczególnie w porze wieczornej. Usuwanie dotychczasowych szkód w tym miejscu pochłonęło już sporo środków, dlatego inwestycja ta ma ekonomiczne uzasadnienie.
KOSZT: 80.000,00 zł Pomysłodawca: Marcin Łuczak
51. Koninko - oświetlenie głównych ulic wraz z budową chodnika Koninko ul. Radiowa i ul. Pisarska
OPIS ZADANIA: Budowa oświetlenia dróg głównych wsi Koninko wraz z chodnikiem po jednej stronie drogi w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców wsi
UZASADNIENIE: W związku z dynamiczną rozbudową mieszkaniową wsi Koninko i sąsiednich (Kamionki, Szczytniki, Borówiec), ruch pojazdów na w/w ulicach wzrósł parokrotnie szczególnie w godzinach szczytów porannego i popołudniowego i stał się uciążliwy dla mieszkańców wsi Koninko. Oświetlenie wskazanych odcinków ulic zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo pieszych i kierowców poruszających się po tych ulicach.
KOSZT: 270.000,00 zł Pomysłodawca: Paweł Adamczak
52. Oświetlenie ulicy Świgonia Dziećmierowo ul. Świgonia
OPIS ZADANIA: o postawienie dwóch lamp, które ułatwią bezpieczne poruszanie się po drodze.
UZASADNIENIE: Powstał budynek za posesją nr 10. Brak oświetlenia.
KOSZT: 50.000,00 zł, Pomysłodawca: Jacek Banaszak

Kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Aby dowiedzieć się więcej lub zmienić ustawienia cookies zapoznaj się z Polityka Prywatności & plików cookie